BILJEG, SPOMENIČKA BAŠTINA GRADA SINJA I GALERIJA SIKIRICA

BILJEG

Spomenik alkaru rad je akademskog kipara Stipe Sikirice i simbol grada Sinja. Spomenik je postavljen 1965. godine prigodom 250. obljetnice Sinjske alke. Spomenik je uveden i u službenu ceremoniju alkarskih svečanosti jer svaki alkar, prije izlaska na trkalište, okruži spomenik i potom kreće u galop. To mjesto, s kojeg alkari kreću u trku, naziva se biljeg. U kontekstu opusa Stipe Sikirice, Spomenik alkaru predstavlja vrhunac i sintezu tema i motiva koje autor inaugurira u svojoj ranoj fazi u Alkarskom ciklusu, a to su preokupacija baštinom i tradicijom zavičaja Cetinske krajine, motivi konja, konjanika, alkarskih momaka, gajdaša i pripovjedača koje je nosio u sjećanju iz djetinjstva. Riječima samog kipara, u Spomeniku alkaru utjelovio je svoje viđenje naroda Cetinske krajine – ponosnog, stamenog, neustrašivog i prkosnog, uvijek spremnog na obranu svog doma i zavičaja.

GALERIJA SIKIRICA

Galerija Sikirica je osnovana 2011 . godine, zahvaljujući donaciji akademskog kipara Stipe Sikirice. Uspostavljanjem muzejskog okvira, a u čijem je fokusu adekvatna briga, prezentacija i znanstvena valorizacija fundusa, Galerija svojim djelovanjem nastoji doprinijeti stručnoj i znanstvenoj valorizaciji kiparskog nasljeđa ovog umjetnika i njegovom pozicioniranju u kontekstu suvremene hrvatske i svjetske plastike. U tom smislu Galerija redovito organizira izložbe iz fundusa kao i problemske i tematske izložbe, objavljuje stručne i znanstvene radove, organizira stručna predavanja i simpozije, te promocije publikacija vezanih uz život i rad Stipe Sikirice.
Sam Stipe Sikirica je prilikom donacije naglasio kako svoj cjelokupni opus ostavlja narodu Sinja i Cetinske krajine. Sukladno tome, Galerije je od samih početaka usmjerena na lokalnu zajednicu i njene potrebe. Zahvaljujući širokoj mreži suradnika, organizacija i pojedinaca koji djeluju u polju kulture, kroz svoje programske okosnice, a posebno participativne istraživačko-izložbene projekte, Galerija Sikirica angažira različite društvene skupine oko tema ili fenomena koji su od interesa za lokalnu zajednicu. Samo ćemo nabrojati neke od njih; projekt Žena u Dalmatinskoj zagori kojim su dokumentirana i u izložbenoj formi prezentirana iskustva žena u ruralnim patrijahalnim sredinama Dalmatinske zagore, projekt Industrijska baština i kultura sjećanja na primjeru tvornice Dalmatinka-Sinj kojim se tematizira industrijsko nasljeđe Sinja i ženska radnička povijest na primjeru tekstilne tvornice Dalmatinka te Sinj- pogled na stvaranje jednog grada u čijem je fokusu bilo istraživanje početaka građanskog načina života u Sinju početkom 20. stoljeća. Galerija Sikirica od 2023. godine postaje samostalna javna muzejska ustanova - do te godine obavljala je djelatnost kao podružnica unutar javne ustanove Kulturno umjetničko središte Sinj - pri čemu mijenja i naziv u Gradska galerija Sikirica.


LAG CK :: Službeni dio

Članovi

13-07-2015

Članstvo u LAG-u „Cetinska krajina“ je dobrovoljno. Članovi mogu biti fizičke i pravne osobe. Članovi LAG-a „Ceti...

Struktura i tijela LAG-a

13-07-2015

Organizacija koja stvara partnerstva između lokalne uprave, gospodarstva i civilnog društva...

LEADER & LAG

13-07-2015

LAG Cetinske krajine osnovan je s jasnom misijom iskorištavanja svih mogućnosti razvoja...

Misija & Vizija

13-07-2015

LAG Cetinske krajine osnovan je s jasnom misijom iskorištavanja svih mogućnosti razvoja...

Što je LAG & LAG CK

13-07-2015

Organizacija koja stvara partnerstva između lokalne uprave, gospodarstva i civilnog društva...

Korisni linkovi

Sve dodatne informacije možete pronaći na službenim stranicama Ministarstava, Agencija i ostalih organizacija RH: