ALKARSKI DVORI, MUZEJI
ALKARSKI DVORI
Naziv Kvartira (franc. quartier – stan, vojnički logor) ukazuje na njihovu izvornu namjenu – vojarnu u kojoj je smještena hrvatska konjica (Cavalleria croata, Croati a cavallo). Sagrađeni su 1760. godine kao utvrda u obliku četverokuta s dva sklopa zgrada s po dvije četverokutne kule te dva unutrašnja dvorišta odijeljena štalama. U kompleks su se mogle smjestiti četiri satnije konjanika s konjima. Kroz povijest su ih koristile sve vojske koje su boravile na području Sinja, osobito francuska, početkom 19. stoljeća, te austrijska, kada su Kvartiri nadograđeni dvokatnom vojarnom za domobranstvo. Prije izgradnje Alkarskih dvora provedena su obvezna zaštitna arheološka istraživanja kojima je cilj bio dobiti što potpuniji uvid u slijed gradnja i preinaka na Kvartirima tijekom 18., 19. i 20. stoljeća. Otkriveni su arhitektonski temelji južne kule, vodosprema, sustav kanala za odvodnju oborinskih voda, ostatci popločavanja, podnica i kaldrma. Ulomci glazirane i grube kuhinjske keramike, ulomci stakla, brojne keramičke lule, mletački novac i metalni predmeti potječu većinom iz kasnosrednjovjekovnog i novovjekovnog razdoblja. Kvartiri su zaštićeno kulturno dobro Ministarstva kulture Republike Hrvatske.
MUZEJ SINJSKE ALKE
Alkarski dvori s Muzejom Sinjske alke, smješteni su u jednom od rijetko čuvanih mletačkih kvartira (vojarna za smještaj konjice) sačuvanih u Dalmaciji. Oblikovanjem Alkarskih dvora u starom baroknom Kvartiru, konačno su se stekli uvjeti da viteška igra Sinjska alka dobije svoj reprezentativni muzejski okvir koji će 365 dana u godini biti potpuno otvoreni javnosti, namjernicima, ekskurzijama i prije svega samim Sinjanima. Muzej je svečano otvoren 8. kolovoza 2015. godine u sam osvit proslave velike obljetnice. Tako je ozračju 3 stoljeća slavlja postojanja Viteško alkarsko društvo i Muzejski fundus starih alkarskih odora i opreme našao mjesto pod primjerenim krovom i u sugestivno uređenom ambijentu. Muzej Sinjske alke svojim stalnim postavom doseže najviše muzejske standarde, prezentacijske i tehnološke, te tako staje uz bok ostalih vrhunskih muzeja u Republici Hrvatskoj. Sam prostor je inkorporiran u centralni dio Alkarskih dvora, kao poveznica od ulaza Petrovac na jugu do Vojvodinih prostorija na sjeveru. Muzejski postav uključuje mnoštvo odora, opremu i oružje sinjskih alkara te alkarske statute i pravilnike koje donosi u suvremenoj digitalnoj formi. Posebnu atrakciju postava predstavlja prikaz alkarske povorke načinjen u prirodnoj veličini, a prikazana je i rekonstrukcija bitke pod Sinjem iz 1715. gdje će posjetitelji u multimedijalnom okruženju moći doživjeti tu slavnu bitku. Priča koju će vam ispričati svojom arhivskom građom nezamjenjiv je dio povijesti i grada Sinja i Cetinske krajine i Republike Hrvatske, a osnovna misao vodilja je da se svakom posjetitelju približi ova nezamjenjiva kulturna baština koju je prepoznao i UNESCO. Realizacijom Muzeja Sinjske alke Republika Hrvatska je dobila modernu muzejsku ustanovu koja javnom prezentacijom vodi računa o strukturi svojih posjetitelja i koja čuva, štiti i restaurira naslijeđenu građu u skladu s današnjim vremenom i suvremenim promišljanjima o muzejima kao prvenstveno kulturnim, a onda i znanstvenim i pedagoško-edukativnim institucijama. Nikad dosad nije bilo moguće sve o Sinjskoj alci doživjeti u jednome prostoru, a upravo je to ono što Muzej Alke nudi.
MUZEJ CETINSKE KRAJINE – SINJ – STALNI MUZEJSKI POSTAV
Muzej Cetinske krajine – Sinj sustavno skrbi za zaštitu, očuvanje i prezentaciju kulturnog nasljeđa materijalne i duhovne baštine Sinja i Cetinske krajine. Osnovan je 1956. godine pod nazivom Gradski muzej – Sinj, a od 1963. nosi današnje ime Muzej Cetinske krajine – Sinj. Od svog utemeljenja muzej je smješten u istoj zgradi, spomeničkom objektu Palacini, koja je dio povijesnog sklopa s obližnjom tvrđavicom Kamičak. Cijeli kompleks izgrađen je poč. 18. st. u vrijeme venecijanske uprave te je kao vrijedna kulturna baština zaštićen i upisan u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske
Tijekom šezdeset sedam godina muzejske djelatnosti, sustavnog sabiranja, stručnog održavanja, konzervatorsko-restauratorskih radova, proučavanja i znanstvene obrade Muzej se razvijao i obogaćivao novom vrijednom građom tako da je danas fundus muzejskih predmeta raspoređen u devet muzejskih odjela i dvadeset četiri muzejske zbirke. Muzej Cetinske krajine – Sinj iznikao je iz identiteta geografsko-povijesne cjeline po kojoj je i dobio ime te kao zavičajni muzej svoju djelatnost usmjerava upravo na očuvanje tog istog kulturnog i povijesnog naslijeđa.
Novi stalni muzejski postav otvoren je 2021. godine u novoobnovljenom Muzeju. Izdvojena je određena muzejska građa iz muzejskog fundusa i prezentirana prema kriterijima kvalitete i stilske jedinstvenosti. Odabir muzejske baštine predstavljen je kronološki i s tematskim fokusima kao što su prirodoslovlje, arheologija, povijest, etnologija, duhovno stvaralaštvo, tradicijske pučke vrijednosti te sustav vjerovanja i religija.
Stalni muzejski postav ambijentalno nadopunjuju akvareli cetinskog krajolika kao pozadinske sveprisutne vizure prirode i čovjekova stvaralaštva. Unutar muzejskih tematskih cjelina akvareli vizualno spajaju i objedinjuju različite osobitosti i značajke muzejskih sadržaja te donose i otkrivaju raznolike prizore cetinskog krajolika – skladnost krševitog i šumovitog pejzaža, stjenovitih vrletnih planina i brežuljaka te jedinstvenost i ljepotu rijeke Cetine.
Predočene materijalne i duhovne spoznaje kulturnog naslijeđa u jedinstvenu cjelinu povezuje dojmljiva vizualnost transparentnog akvarela koja u stalnom postavu, uz više multimedijalnih sadržaja i popratnih zvučnih akcenata poput pjeva ptica, žubora vode, ritma koraka plesača nijemog kola, glasne zvonjave zvona karnevalske povorke i prigušenog žamora cetinskih glasova ljudi i hodočasnika, stvara višeosjetilni doživljaj zavičajnog muzeja. Krajolik harmonično smješten u okruženju blistave Cetine najvažnija je sastavnica opusa muzejskog postava namijenjenog posjetiteljima svih muzejskih sadržaja na temelju izvrsnosti i kvalitete kojima Muzej Cetinske krajine – Sinj kao baštinska ustanova svojim poslanjem nastoji aktivno sudjelovati i doprinositi.